May 24, 2010

Yazan Kategori Genel, Offshore | Yorum Yok

Offshore 225 Şampiyonası

Offshore 225 Şampiyonası

Formula 1′da garaj takımları, fabrika takımlarına kolay kolay kafa tutamazlar. Williams’ın rüzgar gibi estiği dönem kapandıktan sonra, garaj takımları bir daha ses çıkaramadılar fabrika takımlarına karşı. Ferrari, McLaren, Toyota, BMW gibi dünya devlerine rakip olamadılar. Yıllar sonra bu sezon, Adrian Newey’in efsane olmaya doğru ilerleyen tasarımıyla Red Bull tahtından indirdi fabrika takımlarını.

Offshore’da ise işler biraz daha değişik. Fabrika takımı, garaj takımı gibi bir ayrım yok denizlerde. Sponsorlar denizle ilgisi olmayan firmalar. Eğer böyle bir ayrım olsaydı, şampiyonada iki senedir mücadele eden Angel Yachts tam anlamıyla bir fabrika takımı sayılırdı.

2010 Dünya Offshore 225 Şampiyonası’nın ikinci ayağını izlemek için Angel Yachts’ın davetlisi olarak Moda sahilindeydim Pazar günü.

Angel Yachts, terzi kendi söküğünü dikemez sözünü tam anlamıyla ispatlayan bir firma aslında. Franke, Miele, Stihl, YKM gibi karada çalışıp denizde yarışan rakiplerinin aksine, Angel Yachts’ın faaliyet alanı yat imalatı. Ancak 12 yıldan beri devam eden organizasyona son iki yıldır katılan takım, henüz şeytanın bacağını kırabilmiş değil.

O nedenle yarışa giderken pek de ümidim yoktu Angel’dan yana. Favoriler güçlüydüler, kürsü mücadelesinin Miele, Beşiktaş ve YKM arasında geçeceği en baştan belliydi.

Fakat Moda sahiline indiğimde, Angel Yachts’ın lider gittiğini görmek büyük sürpriz oldu benim için. Gittiğimde yarış başlamıştı ve Angel Yachts’ın sarı teknesi YKM’nin önünde götürüyordu yarışı. Birkaç saniye sonra anladım ki durum beklediğimizden de kötüymüş ve meğer Angel’a tur bindiriyorlarmış.

YKM ve Beşiktaş birincilik için mücadele ediyorlar.

Pilot Cengiz Şıklaroğlu ve gazcısı Aybars Turna tekrarlayan motor arızası yüzünden sakin sakin ilerlerken, YKM ve Beşiktaş birincilik için kıyasıya mücadele ediyorlardı. Galatasaray’ın iddialı teknesiyse, ben daha oraya varmadan iflas etmiş ve vince çekilmişti bile.

Bu sezon değişen takımlar da var. Stihl bu sezon yok ama hem Galatasaraylı İşadamları Derneği (GSYİAD), hem de futbolda Fransa şampiyonu Olympique de Marseille yeni takımlar olarak yer alıyorlar. Offshore’a geçtiğimiz sezon giren Beşiktaş 1903 de başarılı ve sporda kalıcı olmaya kararlı görünüyor.

Geçtiğimiz sezon sponsorsuz yarışan Angel Yachts, bu sezon Bahçeşehir Üniversitesi ve Sonim sponsorluğunda ilerliyor. Angel Yachts’ın sahibi ve takımın pilotu olan Cengiz Şıklaroğlu, geçtiğimiz sezon gazcısı Holger Loth ile bir türlü başarıya ulaşamamıştı ve bu sezon Aybars Turna ile yarışıyorlar. 7 metrelik boyuyla şampiyonadaki en küçük tekneye sahip olmaları ilk bakışta avantaj gibi görünse de, sürekli arıza yapan motorları nedeniyle istedikleri sonuca bir türlü ulaşamıyorlar. Düzlüklerde oldukça hızlı olan teknenin motor sorunları giderildiğinde liderliğe oynayacaklarına eminim.

Moda sahilindeki yarışta takımların konuşlandığı yer, Fenerbahçe Yelken Kulübü’nün iskelesi. O nedenle poolbar ve havuzun çevresi VIP misafirler ve sponsorların kalabalığından geçilmiyor. Halkın pek ilgi göstermediği böylesi sporlarda bu kalabalığı görmek, o heyecanı hissetmek güzel. İkramlar da güzel.

Yarışıta yediği turların hüznü gözlerinden okunan Cengiz Şıklaroğlu, teselliyi Sedat Peker’in kırmızı beyaz karanfillerinde arıyor.

Yarışı izlerken, Angel Yachts’ın pit alanındaki çelenk dikkatimi çekti. Kırmızı karanfillerden arka plan üzerine beyaz karanfillerle SEDAT PEKER yazdığını görmek ilginçti.

Resmi olmayan araştırmalara göre, Sedat Peker’in yeğeni olduğunu iddia eden birkaç milyon genç var Türkiye’de. Sanırım tanıdığı her gence “yeğen” diye hitap ettiğinden, bu arkadaşlar kendilerini Sedat Peker’in yeğeni zannediyorlar. Başka bir açıklama gelmiyor aklıma.

Cengiz Şıklaroğlu ise, Sedat Peker ile dostluğunun çelenklere yansımasından hem mutlu, hem değil. “Çelengi gören kaçtı, çevrede adam kalmadı,” diyor. Yarışta bu kadar fark yemesinin nedeni bu çelenk olabilir diye düşünüyorum. Diğer pilotlar “kaçın kaçın Sedat Peker’in adamları bizi kovalıyor” diyerek gazladıysa, Cengiz’in bu kadar geride kalmasını normal karşılarım.

Sonuçta, Dünya Offshore Şampiyonası’nın Moda ayağı oldukça renkli ve heyecanlıydı. Sonraki yarış olan Kahramanmaraş Grand Prix 5 – 6 Haziran tarihlerinde Menzelet gölünde düzenlenecek. Show TV’den canlı yayınlanan şampiyonayı kaçırmamanızı öneririm.

YKM ve Beşiktaş’ın mücadelesi nefisti.

Vapurdakiler çok şanslı. Ada vapurundan dünya şampiyonası izlemek herkese nasip olmaz.

GSYİAD teknesi sorun yaşamasa uçmaya devam edecekti.

Yorumlara kapımız açık